top of page

OBSZAR 2

Alternatywne formy realizacji zajęc wychowania fizycznego- zajecia sportowe , sprawnościowo - zdrowotne, taneczne, lub z zakresu aktywnej turystyki.

PRZYKŁAD 1

 

CYKLICZNY Przedszkolny Rajd

do Wielkopolskiego Parku Narodowego

Jesienią JUŻ 6 RAZ Z RZEDU  dzieci z naszego Przedszkola wzięły udział w wycieczce do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Głównym celem rajdu jest zachęcenie dzieci do podejmowania aktywności fizycznej.

Udział przedszkolaków w takiej formie zajęć jest promocją zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu jak również okazją do podejmowania działań rozbudzających zainteresowania przyrodnicze i krajoznawcze.

Na rajd ruszyliśmy pociągiem z pobliskiej stacji kolejowej Poznań-Dębiec i dojechaliśmy do miejscowości Puszczykowo mieszczącej się na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.Dalszą drogę rajdu dzieci pokonały idąc pieszo wyznaczonymi ścieżkami leśnymi do następnej miejscowości Puszczykówko, oddalonej o ponad 2 kilometry. Na miejscu dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym na terenie Parków Narodowych i zasadami ochrony przyrody.Podczas wyprawy dzieci poznały urokliwe miejsca i okolice naszego regionu.Świat przyrody to piękny, fascynujący i tajemniczy świat, który dostarcza pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza a obcowanie z przyrodą daje nam spokój, co jest pewnym rodzajem terapii. Pobyt w lesie jest ciekawą lekcja przyrody. Dzieci bezpośrednio poznawały florę i faunę występującą w lesie, a przez lupy badały interesujące ich okazy.Podczas pobytu w lesie dzieci poznały nazwy trzech warstw leśnych. Nazywały przykładowe zwierzęta i rośliny występujące w każdej z nich.

                                  PRZYKŁAD 2
 
              SMOKI TRENUJA JUDO - LUTY 2014
Do Naszego Przedszkola często zapraszani są rózni goście tym razem był to pan ze Szkoły Judo
Cele zajęć : Celem nadrzędnym jest zapoznanie dzieci z aktywnością fizyczną w ogóle, a także z dyscypliną sportu judo, oraz rozbudzenie w dzieciach radości z ruchu, sportowej rywalizacji w zawodach różnej rangi również Igrzyskami Olimpijskimi i kontynuowania przygody ze sportem przez całe życie! Stopniowo dzieci nauczane są technik judo, bezpiecznego upadania na ziemię, czy wykonywania rzutów i trzymań (unieruchomień) przeciwnika, stosowanych aby odnieść zwycięstwo podczas zawodów. Z punktu widzenia dzieci są to zajęcia niezwykle ruchliwe, atrakcyjne poprzez wykonywanie różnorodnych ćwiczeń ,zabaw z rywalizacją, "konkursów ruchowych". Dzieci mają okazję uwolnić zmagazynowaną w sobie masę energii i pozytywnych emocji.
Cele szczegółowe:- zabawa orientacyjno-porządkowa : kształtuje właściwe reakcje na podane hasło, umiejętność współdziałania w grupie, koordynację ruchową i świadomość przestrzeni- zabawy z mocowaniem : ćwiczą siłę i sprawność, kształtują percepcję i schemat ciała- zabawy na czworakach : rozwijają szybkość, kształtują zwinność i precyzję ruchu, rozwijają reakcje równoważne-pad w tył na plecy, bez przewrotu- ćwiczy umiejętność bezpiecznego upadania na matę -ćwiczenia uspokajające
Metody:Czynne- zadań stawianych do wykonania
Formy pracy – z całą grupą
Środki dydaktyczne : mata, obręcze, tamburyn
Przebieg zajęć:
1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE- zbiórka w szeregu- przywitanie dzieci- przedstawienie celów zajęcia- zachęcenie do ćwiczeń
2. ROZGRZEWKA- przysiady- skłony- ćwiczenia rozciągające- brzuszki
3. „ Berek – kucany” –zabawa orientacyjno-porządkowa: dzieci poruszają się w dowolny sposób po całej sali w rytm tamburyna , gdy tamburyn milknie przykucają.
4. „Przesuń skałę”- zabawa z mocowaniem dzieci dobierają się w pary , jedno dziecko wchodzi do obręczy, drugie pozostaje poza nią, na hasło: Przesuń skałę np.: plecami, dziecko znajdujące się poza obręczą przystawia plecy do pleców kolegi i przez mocowanie próbuje przesunąć „skałę”, jeśli w określonym czasie „skała” zostaje przesunięta poza obręcz, następuje zamiana ról.
5. „Tunele”- zabawa na czworakach : dzieci stają w rozkroku, nauczyciel wybiera dwie osoby, które w określonym czasie musza przejść przez „tunele”- pod nogami koleżanek i kolegów, wybrane osoby poruszają się na czworaka, rundę powtarza się kilka razy..„Pad w tył na plecy bez przewrotu”- pozycja wyjściowa: przysiad z ramionami skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Z pozycji wyjściowej wykonujemy kołyskę na plecach z jednoczesnym uderzeniem wyprostowanych rąk blisko ciała w matę i wyprostem nóg do przodu. Podczas wykonywania padu pamiętamy o przyciągnięciu brody do klatki piersiowej aby głową nie uderzać o podłoże. Wyprostowanie nóg w przód ma na celu stworzenie przeciwwagi dla tułowia dzięki czemu następuje dodatkowe unoszenie głowy.
Konkurs na najlepiej wykonany „pad”. Marsz po obwodzie koła. Podnoszą ręce do góry, wykonując wdech, po czym opuszczają, wykonując wydech.Podsumowanie zajęć , wyłonienie laureatów konkursu na najlepiej wykonane ćwiczenie „pad”.
                                  PRZYKŁAD 3
 
Nordic walking – z przedszkolakiem
jest to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each side), dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała  Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:rozwija się siła i wytrzymałość ramion,łatwość wchodzenia na wzgórza,spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije. Takie spotkanie już po raz któryś odbyło sie dla Naszych rodziców i przedszkolaków , którzy pod okiem instruktora -  rodzica Naszego wychowanka mieli okazje odbyć pierwszy taki spacer z kijkami.
bottom of page